Romanija se nalazi jugozapadno od Sokoca, sjeveroistočno od Pala, te istočno od Sarajeva. Najviši vrh je Veliki Lupoglav sa nadmorskom visinom od 1652 m. Prepoznatljivo obilježje Romanije je velika stjenovita barijera čiji pojedini dijelovi nose imena: Ravna stijena, Orlova stijena, Crvena stijena, Crna stijena, Đeva stijena (Djevojačka stijena) i Velika stijena. Na zapadnoj strani nalaze se Crvene stijene, koje su odabrane kao lokalitet za realizaciju dijela projekta “Enjoy Sarajevo – Romanija Region”.
Via ferrata, poznata i kao “gvozdeni put,” vodi do vrha Crvene stijene (1423 m), u zapadnom dijelu planine Romanije, između Ravne Romanije i Pala. Via Ferrata Sokolov put izgrađena je i otvorena za posjetioce – sportske penjače i avanturiste, u drugoj polovini 2020. godine. Već sada je jedna od najpopularnijih via ferrata u ovom dijelu Evrope, a do sada je ovaj lokalitet posjetilo preko 3000 penjača, sa odličnim utiscima i impresijama.
Via Ferrata “Sokolov put” na Romaniji je osigurana planinarska staza po stijenama uređena čeličnim pomagalima, namijenjena svima, uključujući i one bez prethodnog alpinističkog iskustva. Dužina Via Ferrate “Sokolov put” iznosi 350 m i sa dva viseća mosta predstavlja jedinstvenu atrakciju u Bosni i Hercegovini. Ovaj adrenalinski sadržaj ljubiteljima avanturizma i ekstremnih sportova pruža veliko uzbuđenje uz maksimalnu sigurnost.
Za korištenje ferate neophodno je imati propisanu opremu, odnosno ferata set, a korištenje ferate se ne preporučuje u zimskim uslovima.
Nešto teža i zahtjevnija je druga ferata na lokalitetu “Crnih stijena,” a ovaj lokalitet je predložen da se proglasi parkom prirode. Početak ferate je na 1350 m nadmorske visine, a izlaz na 1550 m, odnosno na sam vrh Crnih stijena, što čini 200 m visinske razlike. Dužina same staze ferate iznosi 350 m.
U okviru projekta “Enjoy Sarajevo – Romanija Region,” obilježeno je 45 km pješačkih i planinarskih staza koje se protežu od pećine Orlovače do Novakove pećine i planinarskog doma Stajna, pa dalje do Crvenih stijena i Crne stijene. Staze su ucrtane, postavljena je turistička signalizacija, klupe i vidikovci, te je uređeno poletište za paraglajding, čime je objedinjen turistički sadržaj kako za planinare, tako i za one željne adrenalina.
Romanija je poznata po raznolikosti ljekovitog bilja i ostalih šumskih plodova, a pohode je i brojni lovci, kao i ljubitelji sportskog ribolova koji mogu uživati na prelijepoj Bioštici, rijeci bogatoj brojnim izvorima pitke vode.
Na Romaniji se nalaze dva planinarska doma, “Crvene Stijene” i “Stajna,” kojima upravljaju planinarska društva sa ovog područja: “Glasinac” Sokolac i “Romanija” iz Pala.
Pomenute aktivnosti su dio projekta “Enjoy Sarajevo-Romanija Region,” koji implementira Turistička organizacija Jahorina sa partnerima: Gradska razvojna agencija Istočno Sarajevo (RAIS), Privredna komora Republike Srpske (PKRS), i Stanišić d.o.o. iz Pala. Projekat finansiraju Evropska unija i Savezna Republika Njemačka.